Początek Wielkiego Postu

03.03.2019

W najbliższą środę rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Na znak skruchy i pokuty, kapłan posypie nasze głowy popiołem. Przez ten symboliczny obrzęd Kościół wzywa, aby wierni  szczerze spojrzeli na swoje kruche życie, gdzie: „Dni człowieka są jak trawa, kwitnie jak kwiat na polu. Wystarczy, że wiatr go muśnie już znika i wszelki ślad po nim ginie” (Ps 103, 15-16). Dotyczy to szczególnie naszej kondycji duchowej, która wymaga otwierania się na działanie Bożej łaski. Bez stałej łączności z Panem o wiele łatwiej kierować nami mogą chciwość, lenistwo czy gniew. Naśladując Pana Jezusa, mamy zadać temu wszystkiemu śmierć, aby z pomocą Bożą „urodzić się na nowo” w poranek wielkanocny.

Pomocą we właściwym przeżyciu okresu pokuty są  dobrze  nam znane praktyki duchowe. Należą do nich Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje, spowiedź, lektura Pisma Świętego połączona z rozmyślaniem oraz nasze umartwienia. Dodatkowo na każdą niedzielę Wielkiego Postu będziemy publikować na stronie internetowej parafii „Przewodnik duchowy po Wielkim Poście”, przedstawiający niedzielną Liturgię Słowa oraz fragmenty kazań bpa Franciszka Hodura.

W naszej parafii nabożeństwa wielkopostne będą odprawiane według następującego porządku:
Środa Popielcowa – Msza Święta z intronizacją Krzyża Świętego i obrzędem posypania głów popiołem o godz. 17.00
Droga Krzyżowa – piątki o godz. 17:00
Gorzkie Żale – niedziele o godz. 10:40
Rekolekcje wielkopostne – 23-24.03.2019r.

Ostatnio Dodane Aktualności

Noc Świątyń – sobota, 21.09.2019

16.09.2019


W sobotę 21.09.2019 r., podczas warszawskiej edycji Nocy Świątyń, drzwi naszego Kościoła Katedralnego będą szeroko otwarte według następującego harmonogramu:

18:00 – Zwiedzanie Kościoła
18:15 – Prezentacja nt. historii Kościoła Polskokatolickiego oraz podstaw wiary
18:30 – Pytania i odpowiedzi
18:45 – Koncert muzyki organowej

19:00 – Zwiedzanie kościoła
19:15 – Prezentacja nt. historii Kościoła Polskokatolickiego oraz podstaw wiary
19:30 –

Więcej

Rocznica wybuchu II wojny światowej – fotorelacja

02.09.2019

W niedzielę – 1 września 2019 r. – podczas Mszy Świętej modliliśmy się w intencji ofiar II wojny światowej oraz o pokój dla naszej Ojczyzny i całego świata. Gościliśmy w naszej wspólnocie przedstawicieli niemieckiego stowarzyszenia „Znaki Nadziei”. Jego przedstawiciele szerzą inicjatywę pojednania narodu niemieckiego ze wszystkimi ofiarami nazistowskiego terroru. Wspominaliśmy także gen. Bolesława Wieniawę – Długoszowskiego. Taca zebrana w czasie Mszy Świętej została przeznaczona na wsparcie inicjatywy budowy pomnika generała w Łazienkach Królewskich.

Więcej

Nabożeństwo ekumeniczne

27.08.2019

W przeddzień 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej,
31.08.2019 r. o godz. 15:00
w kościele ewangelicko-augsburskim pod wezwaniem Świętej Trójcy
(pl. Małachowskiego 1, Warszawa),
odbędzie się nabożeństwo ekumenicznym w intencji pamięci i pokoju,
na które serdecznie zapraszamy.
W modlitwie będą współuczestniczyć duchowni naszego kościoła.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

Więcej