Początek Wielkiego Postu

03.03.2019

W najbliższą środę rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Na znak skruchy i pokuty, kapłan posypie nasze głowy popiołem. Przez ten symboliczny obrzęd Kościół wzywa, aby wierni  szczerze spojrzeli na swoje kruche życie, gdzie: „Dni człowieka są jak trawa, kwitnie jak kwiat na polu. Wystarczy, że wiatr go muśnie już znika i wszelki ślad po nim ginie” (Ps 103, 15-16). Dotyczy to szczególnie naszej kondycji duchowej, która wymaga otwierania się na działanie Bożej łaski. Bez stałej łączności z Panem o wiele łatwiej kierować nami mogą chciwość, lenistwo czy gniew. Naśladując Pana Jezusa, mamy zadać temu wszystkiemu śmierć, aby z pomocą Bożą „urodzić się na nowo” w poranek wielkanocny.

Pomocą we właściwym przeżyciu okresu pokuty są  dobrze  nam znane praktyki duchowe. Należą do nich Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje, spowiedź, lektura Pisma Świętego połączona z rozmyślaniem oraz nasze umartwienia. Dodatkowo na każdą niedzielę Wielkiego Postu będziemy publikować na stronie internetowej parafii „Przewodnik duchowy po Wielkim Poście”, przedstawiający niedzielną Liturgię Słowa oraz fragmenty kazań bpa Franciszka Hodura.

W naszej parafii nabożeństwa wielkopostne będą odprawiane według następującego porządku:
Środa Popielcowa – Msza Święta z intronizacją Krzyża Świętego i obrzędem posypania głów popiołem o godz. 17.00
Droga Krzyżowa – piątki o godz. 17:00
Gorzkie Żale – niedziele o godz. 10:40
Rekolekcje wielkopostne – 23-24.03.2019r.

Ostatnio Dodane Aktualności