Refleksja o Uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym

27.10.2016

Już w Piśmie Świętym Starego Testamentu są pierwsze wzmianki o zapisywaniu w specjalnych księgach imion osób zmarłych. Tradycja ta przetrwała do czasów apostolskich. W miesiącu listopadzie tradycyjnie już, nasza modlitwa przeniknięta jest eschatologiczną refleksją. Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Dzień Zaduszny nazywany dniem wszystkich wiernych zmarłych, przypominają,  że każdy człowiek jest „pielgrzymem do domu Ojca”. Radosna wymowa  dnia, Ur. Wszystkich Świętych  wynikająca ze świadectwa jakie o Bogu dają święci, pozwala nam żyjącym z głęboką wiarą  i nadzieją, nawet przez pryzmat śmierci, iść na spotkanie z Tym, który jest „życiem       i zmartwychwstaniem”.  Modlitwa za zmarłych, jej rodowód sięga liturgii starożytnej, podczas niej odczytywano tzw. dyptyki na których zapisywano zarówno składających ofiarę jak i tych, za których była składana. Ukazuje ona łączność tych, którzy umarli i radują się niebem, tych którzy doznają czyśćca  jak i żyjących, czyli pełnej przestrzeni żyjącego i działającego Kościoła Jezusa Chrystusa. Bardzo wyraźny ślad tej modlitwy znajdujemy w modlitwie eucharystycznej. A więc podczas każdej Mszy św. nawiązujemy modlitewną i duchową łączność z tymi, którzy już odeszli i wyznajemy wiarę, że dla Boga wszystko żyje. Listopadowa refleksja eucharystyczna i wypominkowa niech będzie wsparciem dla zmarłych, a  w nas umocni wiarę w Chrystusa, który jest „drogą, prawdą i życiem”.

” To jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto wierzy w Syna, miał życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym„.( J 6, 40)

Ks. Proboszcz

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

20.10.2017

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
Tego dnia nie ma Mszy Świętej w kościele katedralnym.
Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 12:00
na cmentarzu powązkowskim w kwaterze „D” przy kaplicy MB Nieustającej Pomocy.
Po zakończonej celebracji miłosierdziu Bożemu, w modlitwie wypominkowej, będziemy polecać naszych bliskich zmarłych.

2 listopada – Dzień Zaduszny
Msza Święta, w kościele katedralnym, o godz. 17:00.

22 października 2017 r. – XXIX Niedziela Zwykła

19.10.2017

22 października 2017 r. – XXIX Niedziela Zwykła
„Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”

Iz 45, 1. 4-6
1 Tes 1, 1-5b
Mt 22, 15-21

1. W rozpoczynającym się tygodniu Kościół wspominać będzie: w sobotę św. św. Szymona i Judę Tadeusza, Apostołów.
2. Zachęcamy do lektury miesięcznika „Rodzina”. W październikowym wydaniu czasopisma m.in.: poznamy znaczenie daty ustanowienia święta Edukacji Narodowej, sprawdzimy co się działo podczas uroczystości 45-lecia parafii w Kotłowie a także przypomnimy sobie historię i znaczenie modlitwy różańcowej.

15 PAŹDZIERNIKA 2017 R. – XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

15 października 2017 r. – XXVIII Niedziela Zwykła
„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.”

Iz 25, 6-10a
Flp 4, 12-14. 19-20
Mt 22, 1-14

1. Kalendarz liturgiczny – w poniedziałek wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej (+1243);
we wtorek wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, Biskupa i Męczennika (+ 107);
w środę święto św. Łukasza, Ewangelisty.
2. Zachęcamy do udziału we wspólnej modlitwie różańcowej – nabożeństwa odbywają się w środy o godz.