Refleksja o Uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym

27.10.2016

Już w Piśmie Świętym Starego Testamentu są pierwsze wzmianki o zapisywaniu w specjalnych księgach imion osób zmarłych. Tradycja ta przetrwała do czasów apostolskich. W miesiącu listopadzie tradycyjnie już, nasza modlitwa przeniknięta jest eschatologiczną refleksją. Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Dzień Zaduszny nazywany dniem wszystkich wiernych zmarłych, przypominają,  że każdy człowiek jest „pielgrzymem do domu Ojca”. Radosna wymowa  dnia, Ur. Wszystkich Świętych  wynikająca ze świadectwa jakie o Bogu dają święci, pozwala nam żyjącym z głęboką wiarą  i nadzieją, nawet przez pryzmat śmierci, iść na spotkanie z Tym, który jest „życiem       i zmartwychwstaniem”.  Modlitwa za zmarłych, jej rodowód sięga liturgii starożytnej, podczas niej odczytywano tzw. dyptyki na których zapisywano zarówno składających ofiarę jak i tych, za których była składana. Ukazuje ona łączność tych, którzy umarli i radują się niebem, tych którzy doznają czyśćca  jak i żyjących, czyli pełnej przestrzeni żyjącego i działającego Kościoła Jezusa Chrystusa. Bardzo wyraźny ślad tej modlitwy znajdujemy w modlitwie eucharystycznej. A więc podczas każdej Mszy św. nawiązujemy modlitewną i duchową łączność z tymi, którzy już odeszli i wyznajemy wiarę, że dla Boga wszystko żyje. Listopadowa refleksja eucharystyczna i wypominkowa niech będzie wsparciem dla zmarłych, a  w nas umocni wiarę w Chrystusa, który jest „drogą, prawdą i życiem”.

” To jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto wierzy w Syna, miał życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym„.( J 6, 40)

Ks. Proboszcz

13 SIERPNIA 2017 R. – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

12.08.2017

13 SIERPNIA 2017 R. – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
„Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!”

1 Krl 19, 9a. 11-13a
Rz 9, 1-5
Mt 14, 22-33

1. We wtorek obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. Tego dnia zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 11:00 podczas, której odbędzie się obrzęd błogosławieństwa kłosów, zbóż, ziół i kwiatów.
2. W uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. w II Programie Polskiego Radia o godz. 8:00 można wysłuchać retransmisji Mszy Świętej połączonej z obchodami Święta Wojska Polskiego.

6 sierpnia 2017 – NIEDZIELA – ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

05.08.2017

6 sierpnia 2017 – NIEDZIELA – ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO
„Nie za wymyślonymi mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc
i przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale nauczaliśmy jako naoczni świadkowie Jego wielkości.”

Dn 7, 9-10. 13-14
2 P 1, 16-19
Mt 17, 1-9

1. Dzisiaj przypada Święto Przemienia Pańskiego. Liturgię świąteczną przeżyliśmy
we wdzięczności Panu Jezusowi za objawienie swojej chwały i umocnienie naszej wiary.

23 LIPCA 2017 R. – XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

23.07.2017

23 LIPCA 2017 R. – XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
„Jak więc zbiera się chwast i spala w ogniu, tak będzie przy końcu świata.”

Mdr 12, 13. 16-19
Rz 8, 26-27
Mt 13, 24-43

1. W tym tygodniu obchodzimy liturgiczne wspomnienia: we wtorek – święto św. Jakuba, Apostoła; w środę – wspomnienie rodziców N.M.P. Joachima i Anny; w sobotę – wspomnienie św. Marty.
2. W piątek 28 lipca imieniny obchodzi Biskup Zwierzchnik Wiktor Wysoczański.