ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE NA II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

rozważania na Wielki Post
według
Bpa Franciszka Hodura*

Trzeba nam rozważyć dwie rzeczy a mianowicie cnotę i grzech. Cnota jest to stała skłonność do czynienia dobrze, a grzech jest to stała skłonność do czynienia źle. Aby pokonać skłonność złą, trzeba na jej miejsce wprowadzić skłonność dobrą.

Człowiek powoli idzie od grzechów drobnych do coraz większych – podobnie
i z cnotą. Do doskonalenia się dochodzi człowiek stopniowo i powoli. Jeżeli według tej ostatniej recepty będzie postępował, nie ulegnie najmniejszej wątpliwości, że się człowiek poczynający umierać uratuje i do życia wróci. […]

W wytrwałej pracy nad poprawą swego życia nie może się człowiek zrażać, jeżeli nie widzi natychmiast dobrych i wielkich skutków swego szlachetnego postępowania. Poprawa i doskonalenie się następuje powoli, stopniowo. Zdrowie fizyczne zawsze powraca wolno, tak samo i zdrowie moralne następuje stopniowo i powoli.

• * w tekście rozważań zachowano oryginalną pisownię.

13 SIERPNIA 2017 R. – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

12.08.2017

13 SIERPNIA 2017 R. – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
„Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!”

1 Krl 19, 9a. 11-13a
Rz 9, 1-5
Mt 14, 22-33

1. We wtorek obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. Tego dnia zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 11:00 podczas, której odbędzie się obrzęd błogosławieństwa kłosów, zbóż, ziół i kwiatów.
2. W uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. w II Programie Polskiego Radia o godz. 8:00 można wysłuchać retransmisji Mszy Świętej połączonej z obchodami Święta Wojska Polskiego.

6 sierpnia 2017 – NIEDZIELA – ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

05.08.2017

6 sierpnia 2017 – NIEDZIELA – ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO
„Nie za wymyślonymi mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc
i przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale nauczaliśmy jako naoczni świadkowie Jego wielkości.”

Dn 7, 9-10. 13-14
2 P 1, 16-19
Mt 17, 1-9

1. Dzisiaj przypada Święto Przemienia Pańskiego. Liturgię świąteczną przeżyliśmy
we wdzięczności Panu Jezusowi za objawienie swojej chwały i umocnienie naszej wiary.

23 LIPCA 2017 R. – XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

23.07.2017

23 LIPCA 2017 R. – XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
„Jak więc zbiera się chwast i spala w ogniu, tak będzie przy końcu świata.”

Mdr 12, 13. 16-19
Rz 8, 26-27
Mt 13, 24-43

1. W tym tygodniu obchodzimy liturgiczne wspomnienia: we wtorek – święto św. Jakuba, Apostoła; w środę – wspomnienie rodziców N.M.P. Joachima i Anny; w sobotę – wspomnienie św. Marty.
2. W piątek 28 lipca imieniny obchodzi Biskup Zwierzchnik Wiktor Wysoczański.