ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE NA II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

rozważania na Wielki Post
według
Bpa Franciszka Hodura*

Trzeba nam rozważyć dwie rzeczy a mianowicie cnotę i grzech. Cnota jest to stała skłonność do czynienia dobrze, a grzech jest to stała skłonność do czynienia źle. Aby pokonać skłonność złą, trzeba na jej miejsce wprowadzić skłonność dobrą.

Człowiek powoli idzie od grzechów drobnych do coraz większych – podobnie
i z cnotą. Do doskonalenia się dochodzi człowiek stopniowo i powoli. Jeżeli według tej ostatniej recepty będzie postępował, nie ulegnie najmniejszej wątpliwości, że się człowiek poczynający umierać uratuje i do życia wróci. […]

W wytrwałej pracy nad poprawą swego życia nie może się człowiek zrażać, jeżeli nie widzi natychmiast dobrych i wielkich skutków swego szlachetnego postępowania. Poprawa i doskonalenie się następuje powoli, stopniowo. Zdrowie fizyczne zawsze powraca wolno, tak samo i zdrowie moralne następuje stopniowo i powoli.

• * w tekście rozważań zachowano oryginalną pisownię.

7 października 2018 r. – XXVIII Niedziela Zwykła

06.10.2018

7 października 2018 r. – XXVIII Niedziela Zwykła
„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże.”

Rdz 2, 18-24
Hbr 2, 9-11
Mk 10, 2-16

1. 1. W bieżącym tygodniu Kościół wspomina w środę św. Dionizego Biskupa i Towarzyszy Męczenników (+ III w.).
  2. 2. W przyszłą niedzielę przypada Święto Chrześcijańskiej Rodziny.
  3. 3. Następna niedziela to także Święto Edukacji Narodowej.

30 września 2018 r. – XXVI Niedziela Zwykła

29.09.2018

30 września 2018 r. – XXVI Niedziela Zwykła
„A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze.”

Czytania Liturgiczne:
Lb 11, 25-29
Jk 5, 1-6
Mk 9, 38-43. 45. 47-48

1. 1. W najbliższym tygodniu Kościół wspomina we wtorek Świętych Aniołów Stróżów oraz w czwartek św. Franciszka z Asyżu (+1226).