ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE NA III NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

rozważania na Wielki Post
według
Bpa Franciszka Hodura*

Religia ta trudna, najtrudniejsza ze wszystkich, bo najdoskonalsza, a wszystko co dobre, wielkie, doskonałe i Boże jest trudne. Ale trudne tylko z początku.

Gdy człowiek spojrzy w światło mocne, olśni go, aż go ból przejmie dokuczliwy,
a potem przywyknie do blasku i widzi w nim wszystko lepiej i doskonałej, aniżeli przy słabym oświetleniu. Tak się ma rzecz z religią. Trudna jest dla początkujących, bo to religia zaparcia się samego siebie, walki, czynu, ofiary, wysiłku aż do śmiertelnej agonii, to podróż w górę, to dźwiganie gigantycznych ciężarów po ziemi sypkiej, albo moczarowej, czas rozczarowań i zwątpień…
Ale tylko z początku.

Bo gdy człowiek sobie przyswoi abecadło Chrystusowej religii, otworzy jej księgę
i pocznie czytać kartę za kartą, przekonuje się, jak ta religia łatwa, przystępna, głęboka, wszystko ogarniająca i wszystko dająca.

* w tekście rozważań zachowano oryginalną pisownię.

7 października 2018 r. – XXVIII Niedziela Zwykła

06.10.2018

7 października 2018 r. – XXVIII Niedziela Zwykła
„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże.”

Rdz 2, 18-24
Hbr 2, 9-11
Mk 10, 2-16

1. 1. W bieżącym tygodniu Kościół wspomina w środę św. Dionizego Biskupa i Towarzyszy Męczenników (+ III w.).
  2. 2. W przyszłą niedzielę przypada Święto Chrześcijańskiej Rodziny.
  3. 3. Następna niedziela to także Święto Edukacji Narodowej.

30 września 2018 r. – XXVI Niedziela Zwykła

29.09.2018

30 września 2018 r. – XXVI Niedziela Zwykła
„A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze.”

Czytania Liturgiczne:
Lb 11, 25-29
Jk 5, 1-6
Mk 9, 38-43. 45. 47-48

1. 1. W najbliższym tygodniu Kościół wspomina we wtorek Świętych Aniołów Stróżów oraz w czwartek św. Franciszka z Asyżu (+1226).