ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE NA III NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

rozważania na Wielki Post
według
Bpa Franciszka Hodura*

Religia ta trudna, najtrudniejsza ze wszystkich, bo najdoskonalsza, a wszystko co dobre, wielkie, doskonałe i Boże jest trudne. Ale trudne tylko z początku.

Gdy człowiek spojrzy w światło mocne, olśni go, aż go ból przejmie dokuczliwy,
a potem przywyknie do blasku i widzi w nim wszystko lepiej i doskonałej, aniżeli przy słabym oświetleniu. Tak się ma rzecz z religią. Trudna jest dla początkujących, bo to religia zaparcia się samego siebie, walki, czynu, ofiary, wysiłku aż do śmiertelnej agonii, to podróż w górę, to dźwiganie gigantycznych ciężarów po ziemi sypkiej, albo moczarowej, czas rozczarowań i zwątpień…
Ale tylko z początku.

Bo gdy człowiek sobie przyswoi abecadło Chrystusowej religii, otworzy jej księgę
i pocznie czytać kartę za kartą, przekonuje się, jak ta religia łatwa, przystępna, głęboka, wszystko ogarniająca i wszystko dająca.

* w tekście rozważań zachowano oryginalną pisownię.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

20.10.2017

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
Tego dnia nie ma Mszy Świętej w kościele katedralnym.
Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 12:00
na cmentarzu powązkowskim w kwaterze „D” przy kaplicy MB Nieustającej Pomocy.
Po zakończonej celebracji miłosierdziu Bożemu, w modlitwie wypominkowej, będziemy polecać naszych bliskich zmarłych.

2 listopada – Dzień Zaduszny
Msza Święta, w kościele katedralnym, o godz. 17:00.

22 października 2017 r. – XXIX Niedziela Zwykła

19.10.2017

22 października 2017 r. – XXIX Niedziela Zwykła
„Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”

Iz 45, 1. 4-6
1 Tes 1, 1-5b
Mt 22, 15-21

1. W rozpoczynającym się tygodniu Kościół wspominać będzie: w sobotę św. św. Szymona i Judę Tadeusza, Apostołów.
2. Zachęcamy do lektury miesięcznika „Rodzina”. W październikowym wydaniu czasopisma m.in.: poznamy znaczenie daty ustanowienia święta Edukacji Narodowej, sprawdzimy co się działo podczas uroczystości 45-lecia parafii w Kotłowie a także przypomnimy sobie historię i znaczenie modlitwy różańcowej.

15 PAŹDZIERNIKA 2017 R. – XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

15 października 2017 r. – XXVIII Niedziela Zwykła
„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.”

Iz 25, 6-10a
Flp 4, 12-14. 19-20
Mt 22, 1-14

1. Kalendarz liturgiczny – w poniedziałek wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej (+1243);
we wtorek wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, Biskupa i Męczennika (+ 107);
w środę święto św. Łukasza, Ewangelisty.
2. Zachęcamy do udziału we wspólnej modlitwie różańcowej – nabożeństwa odbywają się w środy o godz.