ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE NA III NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

rozważania na Wielki Post
według
Bpa Franciszka Hodura*

Religia ta trudna, najtrudniejsza ze wszystkich, bo najdoskonalsza, a wszystko co dobre, wielkie, doskonałe i Boże jest trudne. Ale trudne tylko z początku.

Gdy człowiek spojrzy w światło mocne, olśni go, aż go ból przejmie dokuczliwy,
a potem przywyknie do blasku i widzi w nim wszystko lepiej i doskonałej, aniżeli przy słabym oświetleniu. Tak się ma rzecz z religią. Trudna jest dla początkujących, bo to religia zaparcia się samego siebie, walki, czynu, ofiary, wysiłku aż do śmiertelnej agonii, to podróż w górę, to dźwiganie gigantycznych ciężarów po ziemi sypkiej, albo moczarowej, czas rozczarowań i zwątpień…
Ale tylko z początku.

Bo gdy człowiek sobie przyswoi abecadło Chrystusowej religii, otworzy jej księgę
i pocznie czytać kartę za kartą, przekonuje się, jak ta religia łatwa, przystępna, głęboka, wszystko ogarniająca i wszystko dająca.

* w tekście rozważań zachowano oryginalną pisownię.

13 SIERPNIA 2017 R. – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

12.08.2017

13 SIERPNIA 2017 R. – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
„Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!”

1 Krl 19, 9a. 11-13a
Rz 9, 1-5
Mt 14, 22-33

1. We wtorek obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. Tego dnia zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 11:00 podczas, której odbędzie się obrzęd błogosławieństwa kłosów, zbóż, ziół i kwiatów.
2. W uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. w II Programie Polskiego Radia o godz. 8:00 można wysłuchać retransmisji Mszy Świętej połączonej z obchodami Święta Wojska Polskiego.

6 sierpnia 2017 – NIEDZIELA – ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

05.08.2017

6 sierpnia 2017 – NIEDZIELA – ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO
„Nie za wymyślonymi mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc
i przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale nauczaliśmy jako naoczni świadkowie Jego wielkości.”

Dn 7, 9-10. 13-14
2 P 1, 16-19
Mt 17, 1-9

1. Dzisiaj przypada Święto Przemienia Pańskiego. Liturgię świąteczną przeżyliśmy
we wdzięczności Panu Jezusowi za objawienie swojej chwały i umocnienie naszej wiary.

23 LIPCA 2017 R. – XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

23.07.2017

23 LIPCA 2017 R. – XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
„Jak więc zbiera się chwast i spala w ogniu, tak będzie przy końcu świata.”

Mdr 12, 13. 16-19
Rz 8, 26-27
Mt 13, 24-43

1. W tym tygodniu obchodzimy liturgiczne wspomnienia: we wtorek – święto św. Jakuba, Apostoła; w środę – wspomnienie rodziców N.M.P. Joachima i Anny; w sobotę – wspomnienie św. Marty.
2. W piątek 28 lipca imieniny obchodzi Biskup Zwierzchnik Wiktor Wysoczański.