ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE NA V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

rozważania na Wielki Post
według
Bpa Franciszka Hodura*

Słusznie mówi łacińskie przysłowie, że „słowa ulatują, giną, a pismo pozostaje”, ale jeszcze słuszniej to drugie: „słowa poruszają, a przykłady pociągają”.

Syn Człowieczy życiem i śmiercią nauczał ludzi, jak pełnić wolę Bożą, jak służyć sprawie Jego Świętej. Żył na ziemi w pierwszym przełomie wieków, ale nie cofnął się nigdy przed spełnianiem swego mesjańskiego obowiązku. Ojciec niebieski złożył na Niego ubóstwo, życie między wyrzutkami ludzkiego społeczeństwa, postawił na Jego drodze zażartych wrogów, obrońców kłamstwa, obłudy, wyzysku i wszelkiej niegodziwości, wreszcie włożył na Jego barki krwawy krzyż, znamię hańby i poniżenia, znak grzechu i zbrodni, a On to wszystko przyjął z pokorą, poddaniem się, niósł, uginał się, cierpiał i skonał po to, aby nas nauczyć, jak mamy żyć, pełnić wolę Bożą i idąc śladami Syna Człowieczego na tym świecie, spotkać się z Nim w lepszym i udoskonalonym w wiekuistym życiu.

* w tekście rozważań zachowano oryginalną pisownię.

7 października 2018 r. – XXVIII Niedziela Zwykła

06.10.2018

7 października 2018 r. – XXVIII Niedziela Zwykła
„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże.”

Rdz 2, 18-24
Hbr 2, 9-11
Mk 10, 2-16

1. 1. W bieżącym tygodniu Kościół wspomina w środę św. Dionizego Biskupa i Towarzyszy Męczenników (+ III w.).
  2. 2. W przyszłą niedzielę przypada Święto Chrześcijańskiej Rodziny.
  3. 3. Następna niedziela to także Święto Edukacji Narodowej.

30 września 2018 r. – XXVI Niedziela Zwykła

29.09.2018

30 września 2018 r. – XXVI Niedziela Zwykła
„A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze.”

Czytania Liturgiczne:
Lb 11, 25-29
Jk 5, 1-6
Mk 9, 38-43. 45. 47-48

1. 1. W najbliższym tygodniu Kościół wspomina we wtorek Świętych Aniołów Stróżów oraz w czwartek św. Franciszka z Asyżu (+1226).