ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE NA V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

rozważania na Wielki Post
według
Bpa Franciszka Hodura*

Słusznie mówi łacińskie przysłowie, że „słowa ulatują, giną, a pismo pozostaje”, ale jeszcze słuszniej to drugie: „słowa poruszają, a przykłady pociągają”.

Syn Człowieczy życiem i śmiercią nauczał ludzi, jak pełnić wolę Bożą, jak służyć sprawie Jego Świętej. Żył na ziemi w pierwszym przełomie wieków, ale nie cofnął się nigdy przed spełnianiem swego mesjańskiego obowiązku. Ojciec niebieski złożył na Niego ubóstwo, życie między wyrzutkami ludzkiego społeczeństwa, postawił na Jego drodze zażartych wrogów, obrońców kłamstwa, obłudy, wyzysku i wszelkiej niegodziwości, wreszcie włożył na Jego barki krwawy krzyż, znamię hańby i poniżenia, znak grzechu i zbrodni, a On to wszystko przyjął z pokorą, poddaniem się, niósł, uginał się, cierpiał i skonał po to, aby nas nauczyć, jak mamy żyć, pełnić wolę Bożą i idąc śladami Syna Człowieczego na tym świecie, spotkać się z Nim w lepszym i udoskonalonym w wiekuistym życiu.

* w tekście rozważań zachowano oryginalną pisownię.

Noc Świątyń – sobota, 21.09.2019

16.09.2019

W sobotę 21.09.2019 r., podczas warszawskiej edycji Nocy Świątyń, drzwi naszego Kościoła Katedralnego będą szeroko otwarte według następującego harmonogramu:

18:00 – Zwiedzanie Kościoła
18:15 – Prezentacja nt. historii Kościoła Polskokatolickiego oraz podstaw wiary
18:30 – Pytania i odpowiedzi
18:45 – Koncert muzyki organowej

19:00 – Zwiedzanie kościoła
19:15 – Prezentacja nt. historii Kościoła Polskokatolickiego oraz podstaw wiary
19:30 –

Rocznica wybuchu II wojny światowej – fotorelacja

02.09.2019

W niedzielę – 1 września 2019 r. – podczas Mszy Świętej modliliśmy się w intencji ofiar II wojny światowej oraz o pokój dla naszej Ojczyzny i całego świata. Gościliśmy w naszej wspólnocie przedstawicieli niemieckiego stowarzyszenia „Znaki Nadziei”. Jego przedstawiciele szerzą inicjatywę pojednania narodu niemieckiego ze wszystkimi ofiarami nazistowskiego terroru. Wspominaliśmy także gen. Bolesława Wieniawę – Długoszowskiego. Taca zebrana w czasie Mszy Świętej została przeznaczona na wsparcie inicjatywy budowy pomnika generała w Łazienkach Królewskich.

Nabożeństwo ekumeniczne

27.08.2019

W przeddzień 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej,
31.08.2019 r. o godz. 15:00
w kościele ewangelicko-augsburskim pod wezwaniem Świętej Trójcy
(pl. Małachowskiego 1, Warszawa),
odbędzie się nabożeństwo ekumenicznym w intencji pamięci i pokoju,
na które serdecznie zapraszamy.
W modlitwie będą współuczestniczyć duchowni naszego kościoła.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.