ROZWAŻANIA WIELKOPOSTNE NA V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU

rozważania na Wielki Post
według
Bpa Franciszka Hodura*

Słusznie mówi łacińskie przysłowie, że „słowa ulatują, giną, a pismo pozostaje”, ale jeszcze słuszniej to drugie: „słowa poruszają, a przykłady pociągają”.

Syn Człowieczy życiem i śmiercią nauczał ludzi, jak pełnić wolę Bożą, jak służyć sprawie Jego Świętej. Żył na ziemi w pierwszym przełomie wieków, ale nie cofnął się nigdy przed spełnianiem swego mesjańskiego obowiązku. Ojciec niebieski złożył na Niego ubóstwo, życie między wyrzutkami ludzkiego społeczeństwa, postawił na Jego drodze zażartych wrogów, obrońców kłamstwa, obłudy, wyzysku i wszelkiej niegodziwości, wreszcie włożył na Jego barki krwawy krzyż, znamię hańby i poniżenia, znak grzechu i zbrodni, a On to wszystko przyjął z pokorą, poddaniem się, niósł, uginał się, cierpiał i skonał po to, aby nas nauczyć, jak mamy żyć, pełnić wolę Bożą i idąc śladami Syna Człowieczego na tym świecie, spotkać się z Nim w lepszym i udoskonalonym w wiekuistym życiu.

* w tekście rozważań zachowano oryginalną pisownię.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

20.10.2017

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
Tego dnia nie ma Mszy Świętej w kościele katedralnym.
Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 12:00
na cmentarzu powązkowskim w kwaterze „D” przy kaplicy MB Nieustającej Pomocy.
Po zakończonej celebracji miłosierdziu Bożemu, w modlitwie wypominkowej, będziemy polecać naszych bliskich zmarłych.

2 listopada – Dzień Zaduszny
Msza Święta, w kościele katedralnym, o godz. 17:00.

22 października 2017 r. – XXIX Niedziela Zwykła

19.10.2017

22 października 2017 r. – XXIX Niedziela Zwykła
„Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”

Iz 45, 1. 4-6
1 Tes 1, 1-5b
Mt 22, 15-21

1. W rozpoczynającym się tygodniu Kościół wspominać będzie: w sobotę św. św. Szymona i Judę Tadeusza, Apostołów.
2. Zachęcamy do lektury miesięcznika „Rodzina”. W październikowym wydaniu czasopisma m.in.: poznamy znaczenie daty ustanowienia święta Edukacji Narodowej, sprawdzimy co się działo podczas uroczystości 45-lecia parafii w Kotłowie a także przypomnimy sobie historię i znaczenie modlitwy różańcowej.

15 PAŹDZIERNIKA 2017 R. – XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

15 października 2017 r. – XXVIII Niedziela Zwykła
„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.”

Iz 25, 6-10a
Flp 4, 12-14. 19-20
Mt 22, 1-14

1. Kalendarz liturgiczny – w poniedziałek wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej (+1243);
we wtorek wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, Biskupa i Męczennika (+ 107);
w środę święto św. Łukasza, Ewangelisty.
2. Zachęcamy do udziału we wspólnej modlitwie różańcowej – nabożeństwa odbywają się w środy o godz.