Kaplica Pamięci Narodowej

W kościele katedralnym kultywowana jest pamięć o ważnych ludziach i wydarzeniach dla historii Polski

1. I Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
  2. W okresie międzywojennym (1920-1939) na terenie przykościelnym koszarowały wojska 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Z zabudowy tamtego czasu pozostały  - kościół, wartownia (obecnie plebania) oraz budynek koszarowy (ul. Szwoleżerów 7a).
  3. Jednostka brała czynny udział m.in. w Bitwie Warszawskiej oraz kampanii wrześniowej, a także  pełniła funkcje reprezentacyjne.
  4. Święto Pułku przypada na 10 grudnia - w rocznicę bitwy pod Dołhobyczowem. Co roku w kościele katedralnym (dawniej garnizonowym) obchodzone jest święto założenia Pułku. W nawie bocznej kościoła umieszczone są epitafia poświęcone pamięci poległych Szwoleżerów i ich dowódców.
  5. Obecnie tradycje Szwoleżerów kontynuuje I Batalion Kawalerii Powietrznej stacjonujący w Leźnicy Wielkiej (woj. łódzkie).

W kościele katedralnym znajdują się także epitafia czczące pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego oraz ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. Wokół rocznic związanych z tymi wydarzeniami odprawiane są Msze Święte za Ojczyznę.

Obchody Święta I Pułku Szwoleżerów w naszym kościele

Szwoleżerowie-2 Szwoleżerowie-1 Szwoleżerowie-3 Szwoleżerowie-5 Szwoleżerowie-6 Szwoleżerowie-7 Szwoleżerowie-8 Szwoleżerowie-4 Szwoleżerowie-9

Zapomniany cmentarz Szwoleżerów w Łopatynie

W końcu listopada 2016 r. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został złożony projekt odnowienia zachowanego obelisku i kwater żołnierskich na cmentarzu w Łopatynie na Ukrainie.

Według przeprowadzonej na potrzeby tego projektu kwerendy, w okolicach Łopatyna poległo w walkach  na przełomie lipca i sierpnia 1920 r. (głównie z Konarmią Stiepana Budionnego), i zostało pochowanych na tamtejszym cmentarzu, między innymi 30 szwoleżerów 1 pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 44 ułanów różnych pułków. (polegli ułani pochodzą z następujących pułków: 1, 8, 11, 16 oraz pojedynczy z 9, 12 i 14) Zachowana na obelisku tablica wymienia łączną liczbę 135 polskich żołnierzy pochowanych na tym cmentarzu.

Złożony projekt przewidywał także wykonanie i umieszczenie przy/na obelisku tablicy z nazwiskami wszystkich zidentyfikowanych oficerów i żołnierzy.

Z satysfakcją i radością informujemy, że w wyniku przeprowadzonego w styczniu br. postępowania konkursowego, projekt ten uzyskał wysokie oceny i otrzymał dofinansowanie na jego realizację, co oznacza że zostanie zrealizowany w bieżącym roku.