W kościele katedralnym kultywowana jest pamięć o ważnych ludziach i wydarzeniach dla historii Polski
- I Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
- W okresie międzywojennym (1920-1939) na terenie przykościelnym koszarowały wojska 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Z zabudowy tamtego czasu pozostały - kościół, wartownia (obecnie plebania) oraz budynek koszarowy (ul. Szwoleżerów 7a).
- Jednostka brała czynny udział m.in. w Bitwie Warszawskiej oraz kampanii wrześniowej, a także pełniła funkcje reprezentacyjne.
- Święto Pułku przypada na 10 grudnia - w rocznicę bitwy pod Dołhobyczowem. Co roku w kościele katedralnym (dawniej garnizonowym) obchodzone jest święto założenia Pułku. W nawie bocznej kościoła umieszczone są epitafia poświęcone pamięci poległych Szwoleżerów i ich dowódców.
- Obecnie tradycje Szwoleżerów kontynuuje I Batalion Kawalerii Powietrznej stacjonujący w Leźnicy Wielkiej (woj. łódzkie).
W kościele katedralnym znajdują się także epitafia czczące pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego oraz ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. Wokół rocznic związanych z tymi wydarzeniami odprawiane są Msze Święte za Ojczyznę.
10.12.2017 r. - Prace przy renowacji cmentarza w Łopatynie
Przy okazji zeszłorocznych obchodów święta I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
przekazano nam informację o podjętej inicjatywie renowacji cmentarza w Łopatyniu.
Przypomnijmy, że spoczywają tam m.in. szczątki doczesne 30 Szwoleżerów
biorących udział w walkach zbrojnych na tamtejszych ziemiach w lipcu i sierpniu 1920 r.
W ramach podjętego projektu został odnowiony obelisk upamiętniający spoczywających na cmentarzu polskim żołnierzom.
Więcej na ten temat można przeczytać i zobaczyć tutaj.
Zapomniany cmentarz Szwoleżerów w Łopatynie
W końcu listopada 2016 r. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został złożony projekt odnowienia zachowanego obelisku i kwater żołnierskich na cmentarzu w Łopatynie na Ukrainie.
Według przeprowadzonej na potrzeby tego projektu kwerendy, w okolicach Łopatyna poległo w walkach na przełomie lipca i sierpnia 1920 r. (głównie z Konarmią Stiepana Budionnego), i zostało pochowanych na tamtejszym cmentarzu, między innymi 30 szwoleżerów 1 pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 44 ułanów różnych pułków. (polegli ułani pochodzą z następujących pułków: 1, 8, 11, 16 oraz pojedynczy z 9, 12 i 14) Zachowana na obelisku tablica wymienia łączną liczbę 135 polskich żołnierzy pochowanych na tym cmentarzu.
Złożony projekt przewidywał także wykonanie i umieszczenie przy/na obelisku tablicy z nazwiskami wszystkich zidentyfikowanych oficerów i żołnierzy.
Z satysfakcją i radością informujemy, że w wyniku przeprowadzonego w styczniu br. postępowania konkursowego, projekt ten uzyskał wysokie oceny i otrzymał dofinansowanie na jego realizację, co oznacza że zostanie zrealizowany w bieżącym roku.